Ofis Adresimiz
Adres:Huzur Hoca Sk. Hür İş Hanı 31/B İçerenköy - Ataşehir/İSTANBUL
Mail:[email protected]
Telefon:0 (216) 606 10 13
Copyright ©

web tasarım

Günümüzde teknolojinin gelişim göstermesi ve internet kullanıcıların artması ile birlikte kurum ve kuruluşlar açısından web tasarımı önemi daha fazla artmaya başlamıştır. Kurumsal web tasarımı, kurumun kurumsal yanının ortaya çıkması ve kendi varlığını tüm geniş kesimlere en iyi şekilde lanse edebilmesi açısından oldukça fazla önem teşkil etmektedir.

Online itibarın en iyi şekilde ve en kısa zaman zarfı içerisinde yaşanabilmesi adına bu tür tasarım faaliyetlerinin de artık çağımızda oldukça fazla önem arz etmeye başlamış olduğunu rahatlıkla belirtmemiz de mümkün olacaktır. Geniş kesimlerin bir bakış da şirketin prezentabl şirkete sahip olduğunu kolay idrak edebilmesi adına bu tür kurumsal web  hizmetlerinin son derece büyük bir önem arz ettiğinin altını çizebiliriz.

 

Web Tasarım

Web tasarım internet ortamında reklam ve tanıtım aracı olan firmalar ve kişiler tarafından yaptırılması gereken kurumsal kimliktir. Firmaların bilgisayar ortamında ki yüzlerini web tasarım oluşturur. Web tasarım, sitelerinin görünümünü değil aynı zamanda nasıl çalıştığını belirleyerek sayfaların teknik ve grafik yönleriyle ilgilenmektedir. Web tasarımcıları mevcut bir sitenin bakımından da sorumlu olabilirler. Web tasarım firmaların kurumsal bilgileri ve ürünleri, hizmetleri, referansları, iletişim bilgileri gibi detaylara ziyaretçilerin kolaylıkla ulaşabilmesi için gereklidir. Web sitesinden ürününüzün sınırsız reklamını yapabilirsiniz ve bunun yanında yaptığınız reklam aynı anda yüzlerce kişiye ulaştırabilir ve de ürününüzün satış imkânını da sağlar. Tüm bunların yanı sıra web tasarım diğer reklam hizmetlerine göre daha az maliyettedir. Web siteniz firmanızın kurumsal renklerini ve tarzını yansıtır. Bu nedenle prestijinizi daha çok arttırır.

 

Kaliteden Vazgeçmeyin

Şu anda bir milyondan fazla şirketlerin yeni yasa tasarısına göre, Türk Ticaret Kanunun uyarlamış olduğu tasarıya göre, bir milyondan fazla firmanın kendi adına tescillenmiş web alanı ve web sitesi yaptırması gereklidir. Yasaya göre firmanın en az üç yıllık finansal tablosu, pay ve gelir sahiplerinin gerekli belgeleri, aynı zamanda ortakların ve yönetim kurulunun toplantısı ve basına verilmiş belgelerin sitede yayınlanması gerekmektedir. Tasarının yürürlülüğe girmesiyle birlikte bu bahsettiğimiz hizmetler yapılmazsa üç ay içerisinde, altı aya kadar hapis ve adli para cezasına çarptırılacaktır.

E-Ticaret ile tanışın

Web tasarımın uygulandığı bir başka pazar kolu da e-ticaret hizmetidir. E-ticaret hizmeti, günümüz de en çok tercih edilen; tamamen web sitesi üzerinden yürütülen, web sitesi aracılığıyla firmanın kendini tanıttığı ve ticari faaliyetlerini yürüttüğü ortamdır. E-ticaret sitelerinin öncelikle dikkat etmesi gereken durum site güvenliğidir. Bu nedenle ciddi bir çalışma yapılarak oluşturulmuş bir web tasarım sitesi kullanmaları gereklidir. E-ticaret web sitelerinin de ara yüzlerinin de düzgün bir tasarıma sahip olması gerekir. Bunun nedeni de müşteriler girdiğinde istedikleri ürünlere daha kolay daha hızlı bir şekilde ulaşabilmesi ve ürünleri almasıdır.

 

Yenilikçi olun ve asla geri kalmayın!

Kullanıcı dizüstü bilgisayarından iPad´e geçiş yaparken, web sitesi otomatik olarak çözünürlük, görüntü boyutu ve komut dosyası oluşturma yeteneklerine uyum sağlamalıdır. Örneğin, iPad´lerinde iOS yazılımı için bir VPN yani özel sanal ağ varsa, web sitesi kullanıcısının istenilen sayfaya erişimini engellememelidir. Başka bir deyişle, web sitesi, kullanıcının tercihlerine otomatik olarak cevap verecek teknolojiye sahip olmalıdır. İşte bu durumda responsive web tasarım; bilgisayar, tablet ve mobil cihazların ekran çözünürlüklerine göre duyarlı davranan, kullanıcıya cihaz ve çözünürlük bağımsız olarak her platformda rahat bir gezinme sağlayan web tasarımıdır. Günümüzde mobil ve tablet cihazların etkin kullanılmasıyla birlikte responsive web tasarıma olan ihtiyaç da artmaktadır. Responsive web tasarımı, piyasadaki her yeni gadget (yazılıma eklenilen özellikler, araçlar) için farklı bir tasarım ve geliştirme aşamasına duyulan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır.


Potansiyel Müşterilerinizi Kaybetmeyin!

Bir web sitesine sahip olmamak, potansiyel müşterileri kaybettiğiniz anlamına gelir. Web sitenizin olmama bahaneniz web sitesinin çok karmaşık olduğu veya web sitesine sahip olmanın çok pahalı olduğunu ise sanırım kendinizi kandırıyorsunuz. Unutmayın ki, internet pazarlama ve tanıtım için çok büyük bir havuzdur. Eğer bu havuzda yer almazsanız, bilmelisiniz ki rakipleriniz sizi bulunduğunuz sektörde boğacaktır. Yani ya bu deniz de yer alıp akıntıyla yüzeceksiniz ya da yer almayıp akıntıya karşı boğulacaksınız. İstediğiniz pazarlama hedeflerini düşünüp bir karar vermenizin zamanı geldi. Sadece bir firma olarak değil bireysel olarak da küçük işletmenizin büyümesi ve gelişmesi için bu sektörden faydalanmanızın tam sırası. Web sitesi tasarlama da işini iyi bilen bir ekiple çalışmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Daha iyisini isteyin

Ayrıca sandığınız gibi web sitesi oluşturmak için çok büyük meblağlara gerek yok. Genel olarak standart bir içerik istiyorsanız. Web sitesi tasarımını asgari olarak; 4.000 tl gibi fiyatlara yaptırabileceğiniz gibi. Daha kompleks bir yapıda, istekleriniz doğrultusunda, bol araçlı bir web sitesini 20.000 tl gibi bir rakama da yaptırabilirsiniz. Ya da daha yüksek fiyatlara… Bu tamamen sizin ne istediğinizle orantılıdır. Unutulmamalıdır ki, yapılan her bir web sitesi sizin kendinizi tanıtmanız, reklam, müşteri portföyünü tanımanız ve her şeyden önce ürün pazarlaması için bir fırsattır.

Kullanıcı dostu olun

İyi, kullanıcı dostu bir web sitesi, müşteri çekmenin en iyi anahtarıdır. Kurumsal bir web sitesi bir vitrinin aksine, asla kapanmaz. Web siteniz 24 saat müşterinize açıktır. Bir web sitesi şirket markasını sergilemenin yanı sıra bünyesinde bulunan ürünlerin ziyaretçilerine başarılı bir şekilde satışlarını yaptırabilmeli ve ürünler hakkında bilgilendirmelidir. İyi bir web sitesi tasarımın diğer tasarımlardan önemli birkaç yönü vardır. İyi bir web tasarımında; beyaz boşluk, renk, gezinme, navigasyon, mobil uyumluluk, tipografi ve kullanılabilirlik gibi temelleri içerir.

 


Beyaz Boşluklar Kullanın

Web tasarımında gereken yerlerde beyaz boşluk bırakmak önemlidir. Beyaz boşluk, sayfada boş alan olması gerektiği anlamına gelir. Beyaz boşluk kullanmak izleyicilerin dikkatini ve gitmesini istediğiniz yere çekmesine yarar. Doğru yapıldığında, beyaz boşluk bırakmak sayfanın dengelenmesine ve daha iyi tonlandırmaya yardımcı olacaktır.

 
 

Renk paletleri kullanın

Bir web site tasarımında kullanmayı seçtiğiniz renklerin, düşündüğünüzden daha büyük bir etkisi vardır. Seçilen renkler, firmanın geçerli marka renk şemalarıyla eşleşmelidir. Tüm sayfalarda ki renkler ve logo renkleri tutarlı olmalıdır. Renkler çok kuvvetli veya zayıf olmamalı, en önemlisi mesajın önüne geçmemelidir. Renkler genel bir uyum içersinde olmalıdır. Birbirine çakışan renkler gözü yorduğundan kullanılmamalıdır. İzleyiciyi doğru noktaya yönlendirmek için daha koyu renkler kullanılmalıdır. Arka plan renkleri yazı tipi renkleriyle iyi örtüşmeli ve en önemli durumun metnin iyi okunabilirliği olduğu unutulmamalıdır.

Modern fontlar kullanın 

Web sitenizdeki metin, markanız hakkında çok şey söyleyecektir. Genel olarak görsel bir ton ayarlar ve tasarıma çok şey katabilir. Tipografi ile ilgili olarak ele alınması gereken bazı hususlar; yazı stili, yazı boyutu, metin renkleri, boşluk, satır uzunluğu ve paragraf stilleridir. Bu stilleri en uygun şekilde web sitenize göre seçmeniz gerekmektedir. Bu sayede daha düzenli bir görünüme sahip olursunuz.

 

Navigasyon

Bir web sitesinde gezinme, menünün nasıl ayarlandığını ve izleyicinin nereye gitmesi gerektiğinin açıklayıcısıdır. Bu nedenle bir web sitesinde nereye gideceğinizi bilememek her halde herkes için can sıkıcı bir durum olacaktır. Bunun önüne geçmek için web sitesi tasarımcısı, verilen bilgilerin çok sıkışık olarak yerleştirmeden basit açıklayıcı kısa metinleri tercih eder. İzleyicilerin web sitesinde konumlarını kolaylıkla bulabilmeleri için en azından ana menü her sayfada olmalıdır. Site oldukça büyük bir siteyse bir site haritası bulunmalıdır.

Konumlandırma Hizalama

Bir web sitesi tasarımının öğelerini düzenlerken, parçaların yerleştirildiği yerler, gerçekten önemlidir. Öğenin sayfaya yerleştirildiği yer, izleyicinin göreceği sırayı belirler. Hizalama bu noktada ikincil olarak gelir, ancak yine de ele alınması gereken bir unsurdur. Unsurların tümü doğru pozisyonlara yerleştirildikten sonra, hepsi tutarlı bir şekilde hizalanmalıdır. Hiç kimse her şeyin farklı boyutlarda olduğu, aralarında farklı boşlukların olduğu ve genel olarak kendini karmaşık hissettirdiği bir web sitesinde gezinmek istemiyor.

 


Anlaşılır olun

Web sitenizin nasıl çalıştığını test etmek ve kullanımının kolay olduğundan emin olmak muhtemelen en önemli adımdır. İnsanların bir web sitesine girdiklerinde gördükleri genel kullanım simgelerini kullanmak ve tasarım standartlarına uymak web sitesinin kullanımı için kolaylık sağlayacaktır. Örneğin, menüyü üstte veya yanda tutmak gibi. Kullanıcıların neyi deneyimlemek istediğini iyi bilmeniz gerekir.

 

Kullanılıabilirlik

Peki Siteye girdiklerinde ne yapacaklar ve ne arayabilirler? Neyi başarmaya çalıştıklarını bilmek, onlar için başarılı ve erişilebilir bir tasarım planlamanıza yardımcı olacaktır. Potansiyel bir müşteri sitenizi ziyaret ettiğinde, etkilendiğinden emin olmamız gerekir. Çevirimiçi sayınızı bilmeniz bu konuda fayda sağlayacaktır. Bir web sitesinin en çok dikkat çeken kısmı sol üst köşesidir. Bu durum okuma alışkanlıklarının bir sonucudur. Bu nedenle okuyucular öncelikle sol üst köşedeki yazıları gözden geçirir, görsellerle yönlendirilmeyi beklerler. Bu nedenle logo ya da sitenin ismi daima sol üst köşede yer almalıdır.


Dijital Pazarlama ile tanışın!

Günümüzde internetin reklam ve pazarlama sektöründe büyük bir pasta dilimine sahip olduğunu söylemek oldukça doğrudur. Durum böyle olunca, pek çok kurumsal firma reklam ve tanıtım bütçelerini kendileri için web sitesi kurmaya yönlendirmiş durumda. Böyle olmasının en büyük etmeni herkesin interneti kullanması yani kişi bazlı ulaşılabilirlik sayısının fazlalığı ve düşük maliyete başarılı reklam anlayışıdır. İnternet sayesinde milyonlarca kişiye çok hızlı bir şekilde ulaşabiliyorlar. Kurumsal kimliklerini çok daha etkili bir şekilde kitlelere duyurabiliyorlar. Kurumsal web sitesi; internette bir markayı resmi olarak temsil etmek için kullanılan ve genellikle reklam içeriği anlayışıyla yapılmış olan, açılış sayfası olarak kullanılan bir web sitesidir.


Statejilerinizi belirleyin ve dijital ortamdaki varlıklarınızı artırın

Kurumsal web siteleri sadece tanıtım amaçlı referans veren siteler olarak değerlendirilmemelidir. Kurumsal web siteleri, müşterilere ürün satın alma imkânı verebilir aynı zamanda ziyaretçilerle de iletişim kurma fırsatı suna bilir. Bu da kurumsal bir firma için bir çok konu için portföy oluşturmalarına yardımcı olacaktır. Kurumsal web sitesi sayesinde ziyaretçiler ürünler hakkında detaylı bilgiye sahip olacaklardır. Sadece bununla da kalmayıp, kampanyalar, hizmetler, ürünler hakkında teşvik edilen yenilikler ve ürünlerle ilgili özel teklifleri de web sitelerinde sunabilecekler.Kurumsal bir web sitesi hazırlamak, özel bir özen gerektirir. Tüm içeriğin şirket ilkeleri ile uyumlu olması ve şirket yapısına ve genel stratejisine tamamen entegre olması gerekir. Günümüz Web dünyasında, bir kurumsal web sitesi yeterli olmayabilir. Birçok şirket sosyal ağlarda ve çevrimiçi topluluklarda profiller oluşturarak kendi varlıklarını arttırmaya yöneliyorlar.


 

Klasik olmayın kendinize özel tarzınız ve yenilikleriniz olsun

İster kurumsal ister bireysel bir web sitesi tasarlayın web sitenizin etkili olması için tasarımın modernliği de önemli. Çok klasik, sıradan ve yaygın bir modülü kendinize örnek aldıysanız. Sitenizin çok tıklanmasını beklememelisiniz. Kendinize has, içeriğinize uygun yenilikçi bir tasarım çok daha etkileyici olacaktır. İnternet sitenizin tasarımı sizi batırabilir de satışlarınızı patlatabilir de. Araştırmalar, ziyaretçilerinizin siteniz hakkındaki (dolayısı ile yaptığınız işle ilgili) hissettiklerinin ilk etkileşim saniyesi içerisinde oluştuğunu gösteriyor. Ayrıca iç sayfaların (yani ödeme sayfası, sepet sayfası, ürün ücretlendirme sayfası vs.) tasarımının, dönüşümlerde dramatik bir etkisi olduğu da artık karşı çıkılamaz bir gerçek.

 
 


Hızlı olmaya çalışın

Aynı zamanda web sitenizin hızının da iyi olması gerekir. Web sitenizde kullanıcı memnuniyeti en üst seviyede olmalıdır. Bunu sağlayacak bir unsur da sayfaların hızlı yüklenmesidir.  Hızlı yüklenmeyen sayfalar ziyaretçtilerin sitenizi terk etmesine yol açar. Bir web sitesine ait herhangi bir sayfa 3 saniyeden önce açılmıyorsa o web sitesi yavaş demektir. Google’ın yapmış olduğu bir araştırmaya göre araştırılan web sitelerinin %70’inin açılış süresi 7 saniye ve üzerindedir.

Aynı araştırma yavaş olan sitelerdeki hemen çıkma oranının çok fazla olduğunu göstermektedir. Google’a göre kullanıcıların bir web sitesinde kalmasını sağlayan ideal açılış süresi 2 saniye şeklindedir. Google açısından ziyaretçilerin sitenizde kalma süresi de önemlidir. Eğer sayfalarınız yavaş yükleniyorsa bu süre kısalacaktır. Google, ziyaretçilerin sayfanıza ne sıklıkla geldiğiyle ilgilendiği gibi ziyaretçilerin web sitenizde kalma sürelerini de değerlendirecektir.

 

Sunucularınızı iyi seçin

Web site sayfalarını hız açısından iyileştirmiş olabilirsiniz ancak sunucunun yanıt süresi sağlıklı değil ise web sitenizin yüklenme süresi uzun sürmeye devam edecektir. Yavaş sunucu yanıt süresi genellikle var olan bir performans problemine ışık tutmaktadır. Google sunucu yanıt süresinin 200 milisaniyeden daha az olmasını önermektedir. Sunucu yanıt süresinin yavaş olmasına neden olacak pek çok farklı etken söz konusudur:
• Yavaş uygulama mantığı
• Yavaş veritabanı sorguları
• Framework ve library ögeleri
• CPU kaynağının yoğun tüketim
• Belleğin yoğun tüketimi

 

Açılış hızınız çok önemli

Sunucu süresinin çok yavaş olması ve bu konuda sürekli problem yaşamanız doğrudan web site hızının ve performansının düşük olması anlamına gelecektir. İlgili türde sorunlar yaşıyorsanız bu durumda gerekli kontrolleri gerçekleştirip problemleri ortadan kaldırmalısınız.Tüm bu değerlendirmelerle Google sitenizi arama motorunda üst sıralara ya da web sitenizi alt sıralara yönlendirecektir. O yüzden ziyaretçileri kaçırmadan web sitenizin hızının iyi olmasını sağlayın. Unutmamalısınız ki, web tasarım işi küçümsenecek ya da önemsenmeyecek bir iş değildir. Web sitesi sizin sanal ortamda ki yüzünüzdür. Web sitesi tasarlamayı ne kadar ciddiye alırsanız, firmanız kimliğiniz ya da bireysel kimliğiniz o denli başarılı ve gerçekçi yansıyacaktır. Web sitesinin sağlayacağı başarı ve elde edeceği müşteri kitlesi eminim bu meşakkatli web sitesi tasarım işinden sonra yüzünüzü güldürecektir. Tüm bunlar için işine güvendiğiniz, sizin isteklerinize cevap verecek, çarpıcı işler yapacağına inandığınız işinde profesyonel bir web tasarım ekibiyle çalışabilirsiniz. Web tasarım ekibine siz ne istediğinizi, hangi hedef kitleye ulaşmayı arzuladığınızı ve sitenizde ne gibi unsurların yer alacağını söyleyin hayal ettiğiniz sanal yüzünüzü size sunsunlar. İşini iyi yapan bir ekiple çalışmak sizi rahatlatacaktır.

 
 
Başa Dön (-:
0